• Marmaris'i Bizimle Keşfedin!

  Sedir Adası  Marmaris Sedir Adası,  Muğla’nın Ula ilçesi sınırları içerisinde yer alır. Ancak Marmaris’e yakın olması sebebiyle Marmaris’in gezilecek yerleri arasında sayılır. Anlatılan efsaneye göre Kleopatra ile aşk yaşayan kumandan ve hatip Antonius, balayını geçireceği Sedir adasına  Mısır’dan atmış gemi ile kum getirtmiş ve şimdiki Kleopatra plajını oluşturmuştur. Bu efsanenin uydurma olduğu söylense de kendine has özelliğe sahip bu altın sarısı kumların sadece Kızıldeniz’de bulunması efsaneyi kuvvetlendirmektedir.  Adanın  diğer adı Kadrai’dir. Kuruluşu hakkındaki söylentiler çeşitlidir.
  Sedir Adası M.Ö. 1000’li yıllardan kalma, Dor, Pers ve Roma kalıntılarına sahiptir. Tarihte değişik faaliyetler için kullanıldığı anlaşılan antik tiyatro, liman ve konut kalıntılarının yanı sıra adada bulunan dini yapılar da ziyaretçilerin ilgisini çekmektedir. Apollon tapınağı ve  onun kalıntıları üzerine yapılan kilise ziyaret edilebilir. Adanın doğusunda kulelerle desteklenmiş surlar mevcuttur.
  Sedir Adası doğal güzellikleri ile de dikkat çeken Gökova körfezindeki  üç adadan biridir. Zeytin ve çam ağaçlarıyla kaplı adanın plaj kumları 1  mm den daha küçük ve hepsi aynı büyüklüktedir. Ateşte yanan,  sodalı suda çoğalan ve denize ayrı bir güzellik katan kumlar iyice azaldığı için koruma altına alınmıştır. Bu sebeple kumlar üzerinde güneşlenmek yasaktır.  Özellikle yabancı turistler için alındığı düşünülen bu önlem plajın geleceğini kurtarmak ve yarının nesillerine güzellikleri aktarabilmek için önemlidir.
  Sedir Adası

  Sedir Adası her yıl binlerce yerli ve yabancı turist tarafından ziyaret edilmektedir. Son yıllarda doğu ülkelerinden gelen ziyaretçiler daha da fazlalaşmıştır. Anadolu’nun nadir güzelliklerinden olan Sedir Adası mavinin değişik tonlarını ve yeşilin güzelliğini bir arada yaşamak isteyenlere şiddetle tavsiye edilmektedir.  Burada geçirilecek zaman ve harcanacak enerji  pişmanlıkla sonuçlanmayacaktır. 

  0 yorum:

  Yorum Gönder