• Marmaris'i Bizimle Keşfedin!

  Marmaris Kalesi  Marmaris Kalesi Kemeraltı Mahallesi içinde Marmaris‘e hakim bir tepe üzerine kuruludur. Burası hakkındaki rivayetlere göre Marmaris’e ismini bu kalenin verdiği söylenir. Kale yüksek burçları ve Marmaris’e hakim olmasıyla dönemin önemli bir askeri üssüdür. Kanuni Sultan Süleyman’ın Rodos seferiyle ilişkilendirilen kale hakkında rivayetler bununla da bitmez. Bir diğer rivayet de Kanuni’nin burayı beğenmeyerek mimarını astırdığı ve “mimar as” kelimesinden Marmaris’in geldiği belirtilir.
  Marmaris’in genel olarak yapısı turizme bağlıdır. Turizmden geçinen bir halk olması bölge halkının genel yaşam tarzını da beslemektedir. Buna bağlı olarak da Marmaris içinde kale ve müze etkinlikleri gayet kolay olabilmektedir. Marmaris Kalesi‘ne ulaşmak için gidilecek yol biraz zahmetlidir. Dar sokaklardan geçilerek Hafza Sultan Kervansaray’ına oradan da kale girişine ulaşılır. Bu sırada çevredeki yapıların bir çoğunun tarihi eser olduğu görülmektedir. Kale dört temel üzerine kuruludur. Eski ismiyle Tabya olan bu bölümlerde İmam Odası Kayyum odası ve çeşitli askeri bölümler bulunur. Kale eskiden cumhuriyet dönemine kadar askeri amaçlı kullanılmıştır. Bu gün de bölge turizmi için önemli merkezlerden birisi olarak varlığını sürdürmektedir.
  Marmaris Kalesi
  Marmaris Kalesi surlarında büyük siperler bulunmaktadır. Pek çok Bizans eserinde görülen özellikler bu Osmanlı eserinde de görülür. Özellikle Kahramanmaraş Kalesi’nin bir benzeri olduğu belirtilen Marmaris Kalesi, surları ve yapısıyla bir hayli ilgi çekmektedir. İçerisinde bir cafe ve restaurant bulunan kalede ayrıca bir de müze bulunmaktadır.
  Marmaris Müzesi olarak da isimlendirilen müze içinde Osmanlı deniz ticaretiyle ilgili eserler bulunmaktadır. Ayrıca bölgenin antik döneminden elde edilen çeşitli eserler de müze arşivini süslemeketedir. Burada bulunan çok sayıda eser içinde çeşitli el dokumaları, halı ve kilim ürünleri de öne çıkmaktadır.

  Marmaris Kalesi Ulaşım ve Ziyaret

  Marmaris Müzesi ziyaret saatleri sabah 08.00 ve akşam 17.00 saatleri arasındadır. Marmaris Kalesi girişi de ayrıca açık durumda ziyaretçilerini beklemektedir. Kale gezisi ücretsiz, müze girişi de 10 TL’dir. Müzede Müzekart geçerlidir. Marmaris Kalesi merkezden yürüme mesafesindedir. Bulunduğu bölge olan Kemeraltı Mahallesi merkezi mahallelerden birisidir. Bu yüzden ziyaretçiler zorlanmadan kaleye ulaşabilecektir.

  0 yorum:

  Yorum Gönder