• Marmaris'i Bizimle Keşfedin!

  Loryma (Bozukkale)  Loryma bugün Bozukkale adıyla da anılan dar geçidi geçince karşınıza çıkan bir cennet parçası. Günümüzde mavi tur teknelerinin dinlenme yeri olan bölge geçmişte birçok deniz savaşında korunaklı yapısı sayesinde sığınak olarak kullanılmış. M.Ö 395 yılında Atinalı kumandan Canon, Cnidus Savaşı öncesi gemileri buraya toplayarak savaş hazırlıkları yaparken yine M. Ö. 305 yılında Demetrius da Rodos’ a yapacağı seferden önce gemileri buraya demirlemiş. Yine o dönemden kalma Rodoslular tarafından yapılan Loryma Kalesi bugüne kadar sağlamlığından taviz vermeden gelmiş bulunmakta. Kaleye Bozukkale demelerinin sebebi ise kalenin bir yanının eksik oluşudur.

  Loryma Gezilecek  Yerler

  Öncelikle Loryma Antik Kalesi’ne çıkıp harika manzaranın tadını çıkarmalısınız. Zeytin ağaçları ve makiler kente masalsı bir hava katıyor. Savaş hazırlıklarının yapıldığı bu yerlerde dolaşırken kendinizi kaptırabilir, geçmişin labirentlerinde kaybolabilirsiniz. Biraz çevrede gezeyim derseniz yılkı atları denilen Anadolu’ da doğada özgürce gezen, sahipsiz atlarla karşılaşabilirsiniz. Terk edilmiş yerleşim yerleri sizlere geçmiş zaman harabelerini, burada yaşanan hayatları düşündürecek.
  Loryma (Bozukkale)
  Bölgede bir de Kıran Gölü adında küçük sevimli bir göl var. Kendisi 30 metre kadar ve ne yazık ki kışları donduğu yazında kuruduğu için duru, kıpırtısız bir göl. Buna rağmen kendisini çevreleyen zeytin ağaçlarıyla, küçük tepeleriyle sizi kendisine çekip, büyülemeyi başarıyor.
  Loryma’ nın masalsı havasında hafif rüzgar eşliğinde sarp kayaların eşliğinde, dev zeytin ağaçları ormanında yürüyüş yapabilir, terkedilmiş harabe evleri görebilirsiniz. Lyorma koyunda genellikle mavi tur teknelerine ve yatlara hizmet veren restoranlarda birbirinden leziz balık ürünleri yiyebilir, bunu bir kadeh şarapla taçlandırarak günün yorgunluğunu üzerinizden atabilirsiniz. Sarp kayaların arasına gizlenmiş bu koy, sizi unutamayacağınız bir deneyim için bekliyor.

  Loryma Ulaşım

  Bozukkale limanına gitmek ve Loryma kentine ulaşmak biraz zor. Fakat kalenin tepesinden manzaraya baktığınızda yorgunluğunuz silinip gidecek. Bölgeye karadan ulaşmak isterseniz, öncelikle Söğüt’ ten Taşlıca köyü Serçe Limanı’ na kadar arabayla gidip ve daha sonra da buradan Loryma’ ya yürümek zorundasınız.

  0 yorum:

  Yorum Gönder