• Marmaris'i Bizimle Keşfedin!

  Hisarönü  Hisarönü Marmaris‘le birlikte anılan şirin bir köydür. Burası Anadolu’nun en köklü kültürü olan Türkmen kültürüyle şekillenmiş ancak zaman içinde turizm faaliyetleri nedeniyle biraz daha uluslararası bir kimlik kazanmıştır. Bu gün köy içinde çok sayıda yabancı yaşamaktadır. Ayrıca Anadolu’nun değişik yerlerinden pek çok kişi buraya taşınmış, Hisarönü içinde yaşamlarına devam etmektedir.
  Hisarönü akılda canlanabilecek en muhteşem köylerden biridir. Yakın mesafede önemli tarihi merkezler bulunmaktadır. Köyden yürüyüş mesafesindeki plajda doğa turizminin tadı çıkarılabilmektedir. Yemyeşil ağaçlar arasında inşa edilmiş küçük ve taş evlerde sayısız yerli ve yabancı insan yaşamakta, misafirperver halkıyla keyifli bir tati yaşatmaktadır. Diğer yandan burası sadece turizm faaliyetleriyle değil aynı zamanda Anadolu’da yaşanabilecek en güzel ve en özel yerlerinden biri olarak da adını duyurmuştur. Hisarönü tatili sırasında buradaki doğal güzelliklerden sonuna kadar yararlanmak için önce doğa yürüyüşü yapılmalıdır. Yeşil alanlardan geçerek doğanın tadına varacağınız bir yürüyüş büyük keyif verecektir. Bir başka gün de körfez ve plaj ziyaret edilmelidir.
  Hisarönü
  Köy, adını yakınlarda bulunan bir kaleden almaktadır. Orta Çağ döneminden kalma bu kale Bybassos antik kenti sınırları içinde yer almaktadır. Ayrıca burada Hemithea adıyla önemli bir antik tapınak da yer almaktadır. Hisarönü bu haliyle önemli bir tarih merkezi olma sıfatı da taşımaktadır. Buraya yapılan ziyarette en az bir gün bu tarihi yerleri incelemek üzere geçirilebilir.

  Hisarönü Gezisinde Ne Yapmalı?

  Hisarönü içinde bulunan mekanlarda ata binmek tatilinize büyük keyif katacaktır. Atların iyi bir terapi kaynağı olduğunu göz önüne alarak bölgedeki binicilik merkezleri ziyaret edilebilir. Sörf yapanlar içinse burası bulunmaz bir nimettir. Hisarönü Körfezi en heyecan verici turizm aktiviteleri arasında sayılan sörfe de olanak tanımaktadır. Hisarönü, sadece sörf faaliyetleri için dahi binlerce kişiyi ağırlamaktadır.

  Hisarönü Konaklama

  Hisarönü içinde yirmiden fazla pansiyon bulunmaktadır. Çoğu yakın dönemde hizmete giren bu pansiyonlar sezonda yüzde yüz doluluk oranına ulaşmaktadır. Ayrıca burada bulunan otellerin doluluk oranı da dikkate alınarak erken rezervasyon yaptırmayı düşünmek gerekir. Burada bulunan otel ve pansiyon fiyatları 30 TL ve 150 TL arasındadır. Köyün diğer turizm merkezlerinden biraz daha ucuz olması göz önüne alındığında kısa bir tatil planı için daha az para harcanabilecek yerlerden birisi olduğu anlaşılacaktır. 

  Hisarönü Ulaşım

  Hisarönü Datça ve Marmaris arasındaki yer almaktadır. Buraya Marmaris’ten özel araçla 10-15 dakika yolculuk yaparak ulaşılabilir. Ayrıca Datça’dan ve Marmaris’ten buraya dolmuş seferleri yapılmaktadır. Otobüsle ulaşım için de Hisarönü durağı olmayan firmalar için Marmaris veya Datça üzerinden aktarma seçenekleri değerlendirilebilir. 

  0 yorum:

  Yorum Gönder