• Marmaris'i Bizimle Keşfedin!

  Halıcı Ahmet Urkay Müzesi  Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Marmaris içinde 2005 yılında faaliyete geçen önemli bir kültür merkezidir. Burada bulunan eserler Marmaris bölgesinin tarihi dönemlerine ışık tutan önemli arkeolojik ve etnografik eserler arasında yer alır. Marmaris içinde yaşamış tüm uygarlıklara ait eserler burada bulunduğu gibi ayrıca çevre illere ait ürünlerle çeşitli ulusal değerlere de rastlanmaktadır. Bu yanıyla da bir ilçe müzesinden çok ülkeyi dünyaya tanıtan müzeler arasında sayılmaktadır. Diğer yandan müzedeki evrensel eserler de yadsınamaz.
  Halıcı Ahmet Urkay Müzesi adından da anlaşılacağı üzere bir iş adamının emekleriyle ortaya çıkmıştır. Burada bulunan eserler iş adamı Ahmet Urkay’ın seyahatlerinden elde ettiği çeşitli ürünlerden oluşur. Çinili sobalar, çeşitli el sanatları ürünleri, eski dönemlere ait paralar  ve diğer süs eşyalarıyla müze benzerlerinden biraz ayrılır. Ayrıca burada bulunan eserlerin Ahmet Urkay’ın kendi koleksiyonlarından oluştuğu da bilinmektedir.
  Halıcı Ahmet Urkay Müzesi bahçe ve odalarında eserleri sergilemektedir. Herhangi bir müze gibi dizayn edilmemiş, aksine müzede bir Osmanlı evi havası hakim kılınmıştır. Şark köşesi biçiminde düzenlenmiş bir bölümde çeşitli eski dönem eserleri bulunmakta, bahçede çeşitli kazılardan elde edilen küpler sergilenmektedir. Her biri de kendi içinde ayrı bir kompozisyon oluşturan müze içindeki eserler bütünü görülmeye değer özelliktedir.
  Halıcı Ahmet Urkay Müzesi
  Halıcı Ahmet Urkay Müzesi içinde yer alan eserlerin başlıcaları arasında sayılan arkeolojik döneme ait çeşitli silahlar ve eserler uzun yıllar süren kazılar sonucunda Amos gibi bölgelerden çıkarılmış eserlerdir. Çok sayıdaki eserin arasında sayılan çeşitli Orta Asya eserleri de ayrıca dikkat çekmektedir. Bunlar arasında çeşitli kıyafetler, geleneksel aksesuarlar, Orta Asya eserleri arasında sayılan çeşitli ürünler bulunmaktadır.

  Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Ulaşım ve Ziyaret

  Halıcı Ahmet Urkay Müzesi Pazartesi günleri haricinde haftanın her günü saat 09.00 ve 17.00 saatleri arasında açıktır. Giriş; Tam 15, indirimli 12 TL’dir. Müzeye ulaşım Marmaris merkezden minibüslerle mümkündür. Marmaris Muğla karayolunun 9. kilometresinde bulunan müzeye özel araçla Marmaris’ten en fazla 10 dakikada ulaşmak mümkündür. Müzenin Kültür Bakanlığı bünyesinde faaliyet yürütmemesi sebebiyle maalesef müzede  Müze Kart geçmemektedir. 

  0 yorum:

  Yorum Gönder