• Marmaris'i Bizimle Keşfedin!

  Gökova  Gökova; Azmak Nehri, Akyaka Köyü, bölgedeki koylar ve Gökova Ovası’nın olduğu alana verilen isimdir. Bölgenin tamamı halk arasında Gökova olarak isimlendirilmektedir. Bu gün Gökova bölgesi tarihi, kültürel ve turistik bir değer olarak ülkemiz zenginlikleri arasındadır. Marmaris gezilecek yerler içinde sayılan Gökova aslında Muğla’nın Ula ilçesi sınırları içinde kalmaktadır.
  Gökova içindeki çok sayıda otel, restaurant, cafe ve gezilecek yerleri ile her yıl yerli ve yabancı on binlerce turiste hizmet vermektedir. Bölgede yer alan küçük bir köy olan Akyaka bile sezonda tıklım tıklım bir kent merkezini andırmaktadır. Yaz aylarında Akyaka Köyü ve civar koylara akın eden çok sayıda turist bölgenin tadını çıkarmaktadır. Akyaka Köyü, Azmak Nehri ve bölgenin tamamındaki gezilecek yerler buraya olan ilgiyi yeterince açıklamaktadır.

  Gökova Gezilecek Yerler

  Gökova gezilecek yerlerin başında Akyaka Köyü gelir. Köy, bölgeyi ziyaret eden turistlerin konaklama, yeme içme ve diğer gezi ihtiyaçlarının karşılandığı önemli bir merkezdir. Buradaki onlarca butik dükkan, otel ve pansiyon turistlere hizmet etmektedir. Ancak köyün tek misyonu bununla sınırlı değildir. İçerisindeki Akyaka Koyu bölgenin en iyi plajlarından biridir. Akyaka Plajı yumuşak kumu, temiz denizi ve turizm odaklı olanaklarıyla en iyi plajlardan biridir.
  Gökova
  Bölgenin gezilecek yerleri arasında sayılması gereken bir başka noktası ise Sakartepe’dir. Sakartepe Gökova ve Akyaka Köyü bölgesinin tamamının görüldüğü muhteşem bir manzara sunmaktadır. Burası aynı zamanda eşsiz yeşillikler barındırmakta, manzaranın ihtişamı denizle noktalanmaktadır. Gökova ziyaretinde Sakartepe de mutlaka görülmelidir.
  Gökova görülmesi gereken yerler listesine dahil edilmesi gereken bir başka yer de Azmak Nehri’dir. Üstünde bot seferlerinin yapıldığı nehir ve çevresindeki yeşil alan bir hayli etkileyicidir. Diğer yandan nehir kenarındaki restaurant ve cafeler de turistlere kaliteli hizmet sunmasıyla bilinmektedir. Burada bol miktarda sivrisinek bulunduğu için gezi sırasında dikkatli olmakta yarar bulunmaktadır.

  Gökova Konaklama

  Bölgedeki konaklama işletmeleri arasında genellikle Azmak Nehri manzaralı oteller tavsiye edilmektedir. Buradaki oteller bölgedeki gezinti ile ilgili çeşitli aktiviteler de düzenlemekte, Gökova’nın daha fazla tadını çıkarmayı mümkün kılmaktadır. Buradaki otel ve pansiyon fiyatları 30 TL’den başlamaktadır. 

  Gökova Ulaşım

  Gökova bölgesindeki gezintinin tek ve ana merkezi Akyaka Köyü’dür. Muğla ve Akyaka arasında yılın her dönemi ve haftanın her günü dolmuş bulunmaktadır. Bu dolmuşlar yarım saat aralıklarla Muğla otogarı ve Akyaka merkez arasından kalkmaktadır. Muğla’ya ulaşım haricinde maalesef Akyaka Köyü toplu ulaşım açısından pek elverişli bir bölgede bulunmamaktadır. Sezonda Marmaris’ten Akyaka Köyü’ne saat 16.00 ve 23.00’te; Akyaka’dan Marmaris’e sabah 10.00 ve akşam 18.00’de dolmuş bulunmaktadır. Ancak bölgeye ulaşım için Üçyol bölgesi kullanılırsa Akyaka Köyü’ne sorunsuz bir biçimde ulaşılabilir. Dalaman, Marmaris, ve Ortaca’dan Üçyol mevkiine araç bulunmaktadır. Buradan köy arasındaki mesafe yürüyerek 20 dakika civarındadır. 

  0 yorum:

  Yorum Gönder