• Marmaris'i Bizimle Keşfedin!

  Eski Çarşı
  Marmaris içinde Eski Çarşı en çok bilinen tarihi bölgelerden biridir. Burası hem bir tarih turizmi merkezi hem de bir alışveriş merkezidir. Marmaris içindeki önemli gezilecek yerler arasındaEski Çarşı önemli bir yer kaplamaktadır. Marmaris gezilecek yerler listesinde sayılan bu önemli alışveriş merkezine kısaca göz gezdirmek bile bölgenin muhteşem tarihini anlatamaya yetecektir.
  Eski Çarşı İstanbul’un Kapalıçarşı‘sına benzer bir yapıdadır. Ancak buradaki biraz daha küçük boyutlarda, daha ucuz ve daha az çeşit bulundurur. Yapım biçimi Osmanlı’nın ünlü Arasta Çarşı‘larını anımsatır. Yapım tarihi kesin olarak bilinmemekle birlikte Kanuni döneminde bu çarşının bulunduğu bilinmektedir. Yine Evliya Çelebi yazıtlarında da bölgeden bahsedilmektedir.
  Eski Çarşı içinde yer alan ürünler daha çok el emeği ürünlerdir. Aralarında el dokuması halı ve kilimler, çeşitli süsleme sanatları bulunan bu ürünlerin satışı da benzerlerine göre biraz ucuzdur. Ancak daha çok turizme yönelik hazırlanan ürünler olması dolayısıyla bölgede genel olarak Euro üzerinden alışveriş yapılmaktadır. Bu anlamda bazı durumlarda pahalı alışveriş yapmak olasıdır.
  Eski Çarşı içinde yer alan ebru sanatı ürünleri dikkate değerdir. Binlerce yıllık bir kültürün önemli eserleri arasına giren ebru sanatı, burada da kendini göstermektedir. Marmaris’te sivil toplum örgütleri ve yerel yönetimlerin katkıları sonucu gelişen el sanatları, ürünlerini genel olarak burada pazarlamaktadır. Bununla beraber El Sanatları ürünleri Marmaris’in hemen her yerinde bulunabilir.

  Eski Çarşı Ulaşım

  Eski Çarşı Marmaris merkezde yer alan tarihi yapıtlardan biridir. Marmaris Kalesi‘ne yakın bir mesafededir. Bölgenin en eski yerleşim yerleri arasında sayılan Kemeraltı Mahallesi içinde bulunan Eski Çarşı, ulaşım açısından da rahat bir konumdadır. Buraya ulaşmak için herhangi bir toplu taşıma aracı veya özel araç kullanmanıza gerek bulunmamaktadır.
  Eski Çarşı gezisi normal çalışma saatleri içinde gerçekleştirilebilir. Yaz ve kış dönemlerinde farklılık olmasına rağmen genel olarak bir kapanış saati bulunmamaktadır. Bunun yerine burada bulunan esnafın belirlediği kapanış saatlerinde çarşı da kapanmaktadır. Ancak bu saatler yaz döneminde gece geç saatlere kadar uzayabilmektedir. Sezon içindeki ziyaretlerde buraya gecenin ilerleyen saatlerinde de gelinebilir. 

  0 yorum:

  Yorum Gönder