• Marmaris'i Bizimle Keşfedin!

  Dalyan  Dalyan beldesi hem tarihiyle hem de doğasıyla tüm gezginleri etkileyen bir yerdir. Türkiye’deki tüm gezilecek yerler içinde kendine has özellikleriyle diğer tatil bölgelerinden ayrılmış durumdadır. Dalyan halkının geçim kaynağı turizm ve balıkçılıktır. Bölgede bulunan çok sayıdaki balık restaurantta keyifli bir yemek yemek bölgede yapılacak keyifli aktiviteler arasında yer alır.

  Dalyan – Kaunos Kral Mezarlığı

  Beldenin bilinen tarihi M.Ö 300 yıllarına dayanır. Kentin tarihiyle ilgili bu bilgi burada bulunan Kaunos Antik Kenti’nin araştırılmasıyla elde edilmiş bir bilgidir. Tarihi kent o dönem kendi adına para bastıracak kadar güçlüdür. Ancak şu an kentten kalan en dikkat çekici eser; Kaunos Kral Mezarlığı‘dır. Bu görkemli mezarlar kayaların oyulmasıyla yapıldığı için Kaya Mezarları olarak da bilinir. Bu yer tarihin Dalyan’daki simgesidir.
  Dalyan

  İztuzu Plajı ve Caretta Carettalar

  Bölgenin bir diğer önemli yeri ise İztuzu Plajı‘dır. Burası dünyada, doğallığından ödün vermemiş ikinci plaj olma özelliğine sahiptir.  Kumsal ince kumlarla kaplı. Kumsalın uzandığı suyun, bir yanı Akdeniz’e bir yanı da tatlı suya ulaşıyor. Kumsalına nesli tükenmekte olan su kaplumbağaları yumurtalarını bırakmaktadır. Sadece Caretta Carettaları görmek için her yıl onlarca kişi bölgeyi ziyaret etmektedir.

  Dalyan’da Çamur Banyosu

  Kaya Mezarları ve İztuzu Plajı ile dünyanın dikkatini üzerine çeken Dalyan’da çamur banyosu yapmak hayli keyifli olacaktır.  Güzellik Çamuru diye adlandırılan bu yerde herhangi bir işletme yer almamaktadır. Kanıtlanmış bir bilimsel geçerliliği olmamasına rağmen burada yapılacak çamur banyosunun kırışıklıklara iyi geldiği söylenmektedir. Sadece keyifle zaman geçirmek için bile burada çamur banyosu yapmak önerilmektedir. Diğer yandan ünlü isimlerin burada çamur banyosu yaptıkları da bilinmektedir.

  Dalyan’a Nasıl Gidilir?

  Dalyan seyahatini uçak yolculuğuyla yapmak en doğru seçenektir. Bölgeyle Dalaman Havaalanı uzaklığı 25 Km civarındadır. Havaalanından buraya taksiyle gidilebilir.  Dalyan yolculuğu için otobüs tercih edilecekse Ortaca üzerinden aktarma yapılmalıdır. Marmaris otobüsleri Dalyan ve Ortaca’ya doğrudan gitmemektedir. Bunun yerine Fethiye otobüsleri tercih edilmeli, Ortaca’da inilmelidir. Özel araçla yapılacak yolculuk için de mutlaka Ortaca’dan geçilmeli, Ortaca ilçesi içinden geçen yol tercih edilmeldir. Alternatif yollar uzun ve tehlikeli olabilmektedir. 

  Dalyan Konaklama

  Bölgede konaklama seçenekleri otel ve pansiyonlardan oluşmaktadır. Sezon başladığında buradaki pansiyonlarda boş yer bulmak bir hayli zor olacaktır.  Pansiyon tercihi yapanların özellikle erken rezervasyon yapmaları önerilmektedir.  Otel seçimi yapanlar içinse Dalyan içinde özellikle sezonda yer bulmak pek mümkün değildir.  Ancak yakın bölgelerdeki otellerde kalmak olasıdır. Bunlar arasında Turunç, Ortaca ve Muğla otelleri bulunmaktadır. Bu otellerde kalarak günübirlik Dalyan gezisi de yapılabilir.  Dalyan içi erken rezerevasyonla otel tercihi yapmak isteyenler için burada bulunan otel fiyatları hayli uygun gelecektir. Sezonda bile kişi başı 25 TL’ye konaklama hizmeti sunan işletme bulunabilmektedir. 

  0 yorum:

  Yorum Gönder