• Marmaris'i Bizimle Keşfedin!

  Amos Antik Kenti  Yunan Mitoloji Uygarlıklarının hüküm sürdüğü Antik Kent, Muğla ilimizin Marmaris ilçesinde bulunmaktadır. Amos, Helen dilinde ‘Ana Tanrıça Tapınağı’ anlamına gelmekle birlikte bölgede ayakta kalmış 3 antik tiyatrodan birisini barındırmaktadır. Bir tepe üstüne, kuleler ile destekli surlar içine inşa edilmiş bu kent; Rodos Birliğinin, konum bakımından önemli ilçelerindendir. Marmaris’ten Turunç mevkiine doğru 21 km uzaklıktadır. Amos, yolunun kötülüğüne aldanmayıp gidilirse Antik Kent gezildikten sonra ziyaretçilerine sürpriz niteliğinde saklı bir koya sahiptir.
  Amos, Marmaris Ticaret Odası’nın ‘Marmaris 2010’un Neresinde?’ isimli projesinde yer almıştır. Bu kent; Marmaris Ticaret Odası (MTO), Muğla Üniversitesi Arkeoloji Bölümü, Turunç Belediyesi ve Marmaris ve Çevresi Turizm ve Altyapı Hizmetleri Birliği’nin (MARTAB) ortak çalışmalarıyla 2010 yılında turizme kazandırılmıştır. Yaklaşık 4 bin yıllık bir geçmişi bulunan kentte öncelikle çevre düzenlemeleri yapılmıştır. Arkeolojik kazılar için Selçuk Üniversitesi ve Kültür Bakanlığı harekete geçmiş ve Marmaris Müzeler Birliği’nce de desteklenen ‘Amos Antik Kenti Arkeolojik Yüzey Araştırması’ projesi hayata geçirilmiştir.
  Amos Antik Kenti
  Amos, Türkiye’de tatil turizminin odak noktalarından biri olan Marmaris’te tatil turizmine alternatif olarak kültür turizminin de gelişmesi için biçilmiş kaftan olarak görülebilir. Zira eğlence paketleri dâhilinde otellerden dışarı adım atmayan turistlerin bu alışkanlıklarının geride bırakılması için bu kentimiz bir sebep olabilir.

  Amos Antik Kenti Ulaşım

  Marmaris Turunç yolunun 21. kilometresinde bulunan Amos Antik Kenti, Marmaris’ten yaklaşık 20 dakika mesafededir. Buraya özel araçla da minibüslerle de ulaşım mümkündür.

  Amos’ta Ne Yapmalı?

  Amos’a yapılacak bir ziyaretin tarih yönü kuşkusuz ön plana çıkar. Bu yüzden uzman desteğine de başvurarak Amos içinde bir gezi yapmak iyi bir tatil ve tarih deneyimi sağlayacaktır. Ayrıca burada doğa yürüyüşleri ve deniz etkinlikleri de düşünülebilir. Bu etkinlikler içinden her bir etkinlik tatilciler için unutulmayacak anlar oluşturacaktır. 

  0 yorum:

  Yorum Gönder